Teemu Packalén on nyt ja ikuisesti turkulainen - jakoi vinkkinsä Turkuun

Teemu Packalén on entinen ammattilaisvapaaottelija, nykyinen yrittäjä ja ikuinen turkulainen. Teemu tuotti maaliskuun ajan sisältöä Visit Turun somekanaville. Hän jakoi parhaat vinkkinsä esimerkiksi Turun ravintoloihin ja pubeihin.

Jaa sivu

Edellinen artikkeli
Seuraava artikkeli

Visit Turku sisällöntuottajien take over -sarjassa paikalliset talentit jakavat suosikkipaikkojaan sekä vinkkejään, mitä Turussa kannattaa nähdä ja kokea.

Mikä on Teemun oma suhde Turkuun?

"Yksiselitteisesti - Turku on mun rakas kotikaupunki. Sen kuulee puheesta ja tunnistaa luonteesta! Mua usein kuvaillaan hauskaksi, ulospäinsuuntautuneeksi ja meneväksi eli täysin samoilla adjektiiveilla kuin Turkuakin." 

Mitkä ovat mielestäsi Turun piilotettuja helmiä?

Niitä on täällä poikkeuksellisen paljon! Itse henkilökohtaisesti tykkään Hunter’s Innistä, sillä siellä saa kaupungin herkullisimmat, paikan päällä itse väännetyt bagelit. Lisäksi Huntersista löytyy supersiistejä pelejä ja näille on pubissa itse asiassa aivan oma arcade-pelihuoneensa. 

Toisena mainittakoon itselleni rakas ja tärkeä paikka - Finnfighters’ Gym. Täältä kaikki sai alkunsa omalla ammattilaisurheilijan urallani. FFG:llä on upea yhteisöllisyys ja pidän myös itse suuressa arvossa sitä, että se on yhä voittoa tavoittelematon yhtiö. 

Kolmanneksi nostan yksinkertaisesti Suomen parhaimman ravintolan, josta me saadaan nauttia ylpeänä turkulaisina lähellä. Ravintola Kakolanruusussa yhdistyy parhaimmat maut, hyvän kokoiset annokset sekä fiilis, joka on aina kohdillaan!

Mihin matkailijoiden kannattaa ehdottomasti mennä, kun tulevat Turkuun?

Silloin kun ystäviä tulee kylään Turkuun, vien heidät takuuvarmasti Kakolanruusuun sekä sporttaamaan Mentorille. Kesäisin tietysti Paavo Nurmi Gamesit on todella magee ja iso tapahtuma, jossa ehdottomasti kannattaa käydä!

"Yksiselitteisesti -
Turku on mun rakas kotikaupunki.
Sen kuulee puheesta ja tunnistaa luonteesta!"

Miltä maaliskuu Turussa näytti Teemun silmin? Entä miksi maaliskuu ja alkukevät on hyvää aikaa matkustaa juuri tänne?

Maaliskuu täyttyi kalenterissani nopeasti ja tekemistä Turussa riitti! Mukana Visit Turku -seikkailuissani ollut äitinikin kommentoi, että vitsit miten paljon Turussa onkaan tekemistä kevään aikana!

Kotona kun pohdimme perheen kanssa, mitä sitä lähtisi puuhaamaan niin usein avataan Turun tapahtumakalenteri ja kurkataan sen tarjonta. Tämä toimikoon samalla vinkkinä paikallisille yrittäjille: Turun tapahtumakalenteriin kannattaa ehdottomasti kirjata ihan ne pienimmätkin tapahtumat, mitä olet järjestämässä. 

Tapahtumarikas maaliskuu tarjosi myös tekemistä niin isälle ja tyttärelle kuin pojalle ja äidillekin! Yksinkertaisimmillaan päivä Turussa voi näyttää shoppailureissulta Hansakorttelissa tyttären kanssa tai ilta äitin kanssa pubeillen ja visaillen Kakolanmäellä. 

Alkukevään parhautta on toki myös se, kun luonto herää ja Turku sen kuin vaan kaunistuu. Ihmisiä alkaa vilistä Jokirannassa ja Turku alkaa täyttyä elämästä, tapahtumista ja mielekkäästä tekemisestä ulkona!

Teemu alleviivaa vielä loppuun, että hänen maaliskuustaan teki erityisen se, että hän pääsi tekemään Visit Turulle sisältöä. Tämä oli todellinen kunnia Teemulle, mikä myös välittyi hänen videoistaan. Teemun maaliskuuta pääset seuraamaan vielä jälkikäteen Visit Turun Instagram- ja TikTok-tileiltä.

Teemulta VisitTurku -somekapula siirtyi huhtikuussa yrittäjä ja somevaikuttaja Riina Alakiikoselle. Lue Riinan Turusta lisää! 

Kirjoittaja: Riina Alakiikonen

Julkaistu | Päivitetty